Předvánoční čas je spojen s nadměrným stresem, který může být důsledkem toho, že si naplánujeme moc věcí najednou nebo se jenom nedostatečně vyspíme. Nezapomínejte na sebe a kromě pravidelných procházek v přírodě a kvalitního spánku přemýšlejte také o správném jídle, které vám se špatnou náladou a úzkostí pomůže efektivně bojovat.
1) Serotonin = dobrá nálada
Serotonin – obecně nazývaný hormon štěstí – je látka, kterou si naše tělo vytváří z aminokyseliny tryptofanu v nervových buňkách mozku i v trávicím ústrojí. Serotonin jako takový však naše tělo nedokáže získat z potravy. Děje se tak přes aminokyselinu tryptofan, který se pomocí železa a vitamínu B6 přemění na serotonin.
Tryptofan patří mezi tzv. esenciální, tedy nezbytné aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit, a proto ho musíme přijímat právě v potravě. Až v trávicím traktu z něho vzniká okolo 90 % a v mozku pouze zbylých 10 % serotoninu. Kromě vlivu na pocit úzkosti a depresi má serotonin prokázaný vliv například na chuť k jídlu a srážlivost krve.
Tryptofan najdeme v potravinách bohatých na bílkoviny – maso, mléčné výrobky, vejce, ryby a luštěniny. Pokud jde o štěstí a dobrou náladu, tak na výživě záleží. Kromě tryptofanu je důležitý i obsah železa a vitaminu B6.
Rychlou a zdravou večeři, jako impuls k tvorbě serotoninu, vykouzlíte s pomocí našich dušených mas ve vlastní šťávě. Díky použití tzv. „strukturované vody“ o pH=12 dokážeme udržet skvělou chuť a používat menší množství soli. Vaše tělo vám tak poděkuje dvakrát.
2) Správné fungování zažívání je důležité pro imunitu
Pro zdravé fungování střev jsou důležitá probiotika. Tyto živé bakterie získáte z kysaných a fermentovaných produktů. Nezůstávejte jen u jogurtů. Skvělé je i domácí kysané zelí nebo nakládaná zelenina.
Kromě probiotik existují ale také takzvaná prebiotika. Jedná se o nestravitelné složky potravin, které podporují aktivitu střevní mikroflóry. Prebiotika najdeme například v celozrnných obilninách, ovoci, zelenině a ořeších. V neposlední řadě v luštěninách.
Luštěniny najdete hned v několika produktech Expres Menu: v čočkové polévce bez alergenů, dvouporcovém jídle krůtí ragú s fazolemi nebo v kategorii příloha jako čočka po orientálsku.
Podívejte se na náš recept na orientální salát, který je nabitý prebiotiky.
3) Kurkuminem proti depresi
Kurkumin je silný antioxidant, který pomáhá vašemu imunitnímu systému i nervové soustavě. Kurkumin v kombinaci piperinem (pepřem) také pozitivně působí na hladinu výše zmíněného serotoninu v těle a pomáhá tak proti depresi.
Rozdrcený prášek – kurkumu nejčastěji potkáte ve formě koření, které silně barví na žluto, ale v malém množství není chuťově příliš výrazné.
Kurkumu můžete používat jako barvivo například do houskových knedlíků. Případně jako takzvané zlaté mléko, které má svůj původ již v ajurvédě. Smícháte mléko, med, skořici, kurkumu. Odvážní pak mohou přidat ještě trochu pepře. Sklenka zlatého mléka z kurkumy vám zlepší zdraví i pozvedne náladu.
Recept na zlaté mléko
Sklenka zlatého mléka z kurkumy vám zlepší zdraví i pozvedne náladu. Jeho příprava vám zabere jen pár minut.
1 porce | |
1 | hrnek mléka (živočišného nebo jiného rostlinného) |
1 | lžička koření kurkumy |
1/2 | lžičky skořice |
špetka | cayennského nebo černého pepře |
1 | lžíce medu |
1 | lžička másla nebo kokosového oleje (nepovinné) |
Postup
- Ingredince kromě medu dejte do hrnce a pomalu zahřívejte a krátce povařte.
- Směs přeceďte přes sítko.
- Oslaďte medem a užijte si svůj hrnek plný slunce.
Zdravotní tvrzení dle nařízení (ES) č. 1924/2006 pro kurkumu (Curcuma longa)
- normální činnost kardiovaskulárního systému
- normální stav imunitního systému – antioxidant
- normální stav kloubů a kostí
- normální činnost jater
- normální trávení
- normální činnost nervové soustavy
- normální funkce dýchacího systému
- normální stav pokožky
Produkty Expres Menu
Všechna jídla jsou bezlepková a bez konzervantů. Kromě kompletních jídel s přílohou můžete vybírat i z jednotlivých mas nebo příloh, které vám zásadně ušetří čas strávený v kuchyni, aniž byste museli dělat kompromisy ve svém jídelníčku.