Je výhra mít po svém boku parťáka, se kterým to ladí. A totéž platí i pro párování jídla s vínem, které může znásobit požitek z menu a povýšit ho na kulinářskou událost. Jak najít pro oblíbené pokrmy ten pravý protějšek?
Určitě znáte pravidlo, že k bílému masu se hodí sklenka bílého, k červenému masu zase červené víno. Ale není to tak jednoduché. Koriandr nebo chilli může posunout i velmi jemné drůbeží maso do zcela jiné polohy. Zásadní je totiž finální úprava a dochucení pokrmu. Aby chutě byly vyvážené a výsledný dojem z menu harmonický, nesmí jedna složka upozadit druhou.
Čím víc, tím víc
Čím výraznější je chuť jídla, tím výraznější by mělo být i víno. Osvojte si několik základních pravidel párování a užijte si dokonalý soulad chutí. Poradíme vám, jak na to.
Lehká jídla, třeba saláty se svěžím dresinkem nebo rybí pokrmy, kombinujte s víny s vyšší kyselinkou, jako je například Sauvignon Blanc nebo Pinot Noir.
Hutným pokrmům, jako je tučné maso nebo omáčky se smetanovým základem, sluší tělnatá vína, která vyrovnají plnost chuti jídla, například Chardonnay nebo Merlot.
Ke grilovaným nebo uzeným pokrmům volte kořeněná vína bohatá na třísloviny. Skvěle poslouží odrůdy jako Zinfandel nebo Syrah.
Kořeněné pokrmy podávejte s víny s výraznými ovocnými tóny, která vyváží dominantní charakter jídla, například Tramín červený.
Je čas na romantiku ve dvou porcích
Chystáte romantickou večeři ve dvou? Zapátrejte v naší nabídce dvouporcových jídel a vyberte jim vinný protějšek, se kterým si budou rozumět. Stačí chvilka a můžete podávat na stůl!

Po půl roce vztahu
Pokud jste ve vztahu teprve krátce, překvapte svého vyvoleného nebo vyvolenou pikantní chutí a nevšedními kombinacemi surovin. Doporučujeme červené kari s kuřetem se skleničkou aromatického bílého vína. Kari koření s kokosovým mlékem si sedne s alsaským Ryzlinkem, který se vyznačuje plnějším tělem a intenzivnějšími ovocnými tóny.
Po třech letech
Delší vztah oslavte plnou a rafinovanou chutí zvěřiny. K jelenímu ragú dušenému na červeném víně s kořenovou zeleninou popíjejte středně plná červená vína s vyšším obsahem jemných tříslovin, například Pinot Noir s charakteristickým aroma červeného ovoce.
Po dvaceti letech
Už jste spolu tak dlouho, že si nemusíte na nic hrát? Tak si klidně dejte tradiční svíčkovou a otevřete si k tomu polosuché bílé víno. Třeba Rulandské bílé, jehož jemně květinová vůně a rozpoznatelná chuť citrusů důstojně doprovodí sladko-kyselost omáčky.
K sladké tečce ještě sladší víno
Neměl by chybět sladký závěr. Myslete na to, že víno by vždy mělo být sladší než dezert, aby se chutě vyvážily a žádná z nich nebyla potlačena. K čokoládovým nebo kakaovým dezertům se hodí spíše červené víno, k těm sladším dokonce i portské. Jemné, máslové a šlehačkové dezerty zase chutnají nejlépe s bílými a šumivými víny. Zákusek s lesními plody a ovocné zmrzliny doprovoďte polosladkým růžovým vínem nebo růžovým šumivým.

Pravidla jsou od toho…
Nemáte rádi nudu? Zapomeňte na pravidla a odvažte se experimentovat. Smyslem párování vína a jídla je dobrodružné objevování a hra s chutěmi. Ať už si ovšem vyberete jakékoli víno, nejdůležitější je, abyste si ho užili ve spojení s dobrým jídlem, a hlavně v dobré společnosti.
TIP: Přečtěte si více o tom, jaká je ideální teplota jednotlivých druhů vín.