Zamaštěné obklady, drobečky v rozích, zapomenuté jídlo vzadu v lednici. Jednou za čas to chce pořádně vypucovat! Generální jarní úklid ale vůbec nemusí být taková řehole. Máme pro vás průvodce, se kterým to hravě zvládnete, a pomůžeme vám zatočit i s tvrdohlavými připáleninami a mastnotou. Bez drahých čističů, stejně jako to dělaly naše babičky.
Hlavně si z toho nedělat hlavu. Ale systém – ten si udělejte!
Jarní úklid kuchyně se určitě dá stihnout za jeden den. Pak se ale často protáhne do pozdního večera, nebo ho s úspěchem odkládáme, protože „to už by se přece nestihlo“.
Máme pro vás proto lepší návrh. Úklid kuchyně jsme rozdělili do desíti kroků, nebo chcte-li sekcí. Každý den uděláte jen to, na co zrovna máte čas a chuť, a do týdne bude hotovo! Bez trápení z úklidového maratonu. Některé kroky zaberou opravdu jen dvacet minut, jiné aspoň hodinu. Úklid si tak přizpůsobíte, jak zrovna máte čas. Připraveni?
Na tu nejzákeřnější špínu vám prozradíme naše fígle, a tak to půjde hezky od ruky.
10 kroků jarního úklidu v kuchyni
Než se do toho pustíte, připravte si všechny potřebné úklidové pomocníky.
Na úklid kuchyně by vám neměl chybět:
- univerzální čistič do kuchyně
- silný čistič na mastnotu a připáleniny
- houbičky
- dobře savé hadříky
Ještě jste nenašli pořádně účinný čistič na mastnotu a připáleniny? Pak pro vás máme super tip, který používaly už naše babičky: připravte si jedlou sodu a obyčejný ocet! Vypucujete s nimi troubu, umaštěnou digestoř i připálené pánvičky a pekáče. V dalších krocích vám ukážeme, jak na to. Teď už dost teorie, jde se uklízet!

1. Lednice a mrazák
Ze všeho nejdříve lednici a mrazák vypněte, abyste je mohli odmrazit. Pak se pusťte do třídění jídla. Udělejte si tři hromádky a rozdělte jídlo na to, co:
- už je po expiraci a půjde bohužel do koše,
- musí se rychle sníst,
- má ještě čas.
U mrazáku pozor. Spousta z nás má pocit, že co je zmražené, vydrží navěky. Tak to ale úplně není. Vánoční cukroví už po pár měsících raději snězte s návštěvou u kávy, maso by v mrazáku nemělo ležet déle než půl roku. Mrkněte na náš článek Velký přehled správného skladování potravin, ať si lednici správně zorganizujete a nic nemusí do koše.
Až bude lednice odmražená, pořádně ji vyčistěte. Nezapomeňte i na odtok. Jestli je ucpaný a nemáte na něj originální kartáček, vezměte si na pomoc brčko nebo špejli.Pak už může jídlo zpátky do lednice. Na zorganizování se vám můžou hodit průhledné plastové boxy, ať už nic nezůstává vzadu napospas osudu a celá rodina ví, kam co patří.
2. Spíž
Jestli spíž nemáte, budeme uklízet skříňky a šuplíky, do kterých dáváte jídlo. Všechno z nich vytáhněte a zkontrolujte expiraci. Otevřené balíčky pořádně prohlédněte, jestli se v nich nezabydlela plíseň nebo škůdci. Poličky, skříňky a šuplíky utřete dočista a jídlo můžete skládat zpátky.
Věděli jste, že všechny ty hezké dózy s nápisy nejsou jen na parádu, ale jídlo také chrání? Před vlhkostí, oschnutím a potravinovými moly. Navíc se vám s nimi nic nebude sypat po poličce. Určitě se jich proto vyplatí alespoň pár mít.

Když budete mít vytřízeno a vypucováno, stačí už jen doplnit zásoby – ať máte vždycky po čem sáhnout, když nestihnete nakoupit a uvařit. Už jste vyzkoušeli poctivá trvanlivá jídla bez konzervantů, barviv a dochucovadel z Podkrkonoší? S EXPRES MENU máte během pár minut na stole kvalitní a vyvážený oběd pro celou rodinu. Co si dát třeba rajskou s hovězím jako od babičky, thajské žluté kari s tofu nebo voňavý hovězí vývar?
3. Sporák a varná deska
První dva úkoly byly nejtěžší, teď už nám to půjde rychleji. A rovnou vám dáme tip na to, jak zatočit se všemi připáleninami.
Na sporák nebo desku nasypejte asi dvě lžíce jedlé sody, kápněte prostředek na mytí nádobí a nalijte trochu octa. Směs začne pěnit a rozpouštět mastnotu. Pak půjde špína houbičkou krásně dolů.
4. Trouba
Taky se vám do té trouby nikdy nechce? Ona to ale vůbec nemusí být taková otrava. Takhle to zvládnete mnohem snadněji.
Do hlubšího pekáče nalijte na dno vodu s trochou jemného mýdla, dejte pekáč do trouby a zapněte ji na 100 °C na 10 minut. Pára špínu rozmočí, a tak půjde mnohem snadněji dolů. Před čištěním ale počkejte, až trouba zase trochu vychladne.
A jak na připáleniny? Stejně jako na sporák: zasypat dvěma lžícemi jedlé sody, zakápnout prostředkem na mytí nádobí a zalít trochou octu. Stejnou směsí vyčistíte i rošt a všechny připálené hrnce a pekáče. Jen směs nechte asi 20 minut působit.

5. Kuchyňské skříňky a šuplíky
Teď přichází na řadu ty s nádobím a kuchyňským vybavením. Stačilo by všechno vytáhnout a poličky pořádně vytřít. Protože ale děláme jarní úklid, co rovnou vytřídit nepotřebné věci, ať se vám v kuchyni zase trochu lépe dýchá?
Každý máme doma vybavení, které je v super stavu, ale nemáme pro něj využití. Za toustovač, tlakový hrnec nebo i sadu vařeček budou v charitě moc rádi a uděláte tak i dobrý skutek. Co už je ve špatném stavu, bez lítosti vyhoďte. Taková poškrábaná teflonová pánev nebo odlupující se obracečka může být i zdraví nebezpečná.
6. Obklady a pracovní plocha
V České televizi dělali zajímavý test. Zjišťovali, kde doma máme nejvíce bakterií. Dost možná vás překvapí, že kuchyňské linka předběhla záchodové prkénko. No vážně! Utřít ji mokrým hadrem tak vždycky nestačí.
Vezměte si tentokrát na pomoc nějakou šetrnější dezinfekci, která může do kuchyně, a pojďte linku a obklady pořádně vypucovat. Zvedněte všechno náčiní, a co nepoužíváte denně, z pracovní plochy rovnou odkliďte. Bude se vám příště snadněji uklízet.
7. Dřez
Dřezy z různých materiálů si žádají rozdílnou péči, a tak se řiďte radami výrobce. Umyjte pořádně i odkapávač, baterii, vytáhněte sítko a vyčistěte odtok. Nezapomeňte na okolní prostor, kde máte prostředky na mytí nádobí.
8. Digestoř
Jestli má vaše digestoř výměnný filtr, koukněte, jestli nepřišel čas ho vyměnit. Kovový filtr můžete vytáhnout a umýt buď v myčce (raději zkontrolujte u výrobce), nebo ručně. Digestoř bývá pořádně umaštěná, s tím si ale zase poradí jedlá soda s kapkou prostředku na nádobí a troškou octu. Tentokrát je ale nejdříve smíchejte v misce do husté pasty a pak pomocí houbičky digestoř umyjte. Mastnota půjde krásně dolů.
9. Mikrovlnná trouba a kuchyňské přístroje
Na čištění mikrovlnné trouby máme taky fígl. Dejte do mikrovlnky misku s vodou a zapněte ohřívání asi na pět minut. Pára nečistoty rozmočí a půjdou snadněji dolů. Vyčistěte mikrovlnku zevnitř i zvenku a pak si vezměte do parády toustovač, vaflovač, mixér a všechny další elektronické pomocníky, které v kuchyni máte.
10. Myčka
Člověk by řekl, že myčka se umyje sama, že? Ale ne tak úplně. Často v ní zůstávají zbytky jídla, které na první pohled nevidíme.
Úklid je ale jednoduchý. Stačí vyčistit sítko na dně myčky a trysky, ze kterých do myčky prýští voda. Špínu z jednotlivých dírek v tryskách vám pomůže dostat ven párátko. Pak otřete těsnění kolem dvířek a nakonec můžete použít některý z prostředků na čištění myčky a zapnout mycí cyklus.
Úklid kuchyně je hotový, tak do ní vpusťte jaro!

Gratulujeme, zvládli jste to až do konce! Tak co si své kuchařské království ještě jarně vyzdobit? Každé kuchyni přece sluší květiny. Co ale teprve zelenající se květináčky s vlastními bylinkami? Jídlo s nimi bude chutnat ještě o pořádný chlup lépe. Teď na jaře je na jejich vysazení ten správný čas.Jestli jste v pěstování zelenáč, v článku Pěstování bylinek doma i pro začátečníky najdete všechno, co potřebujete vědět. A když dostanete chuť na nějakou jarní dobrotu, vyzkoušejte náš recept na jarní bramboračku se zeleninou.