Je vám těžko, když musíte vyhodit další plesnivý chleba, zkyslý jogurt nebo shnilé broskve? V Česku každý z nás vyhodí průměrně 56 kilogramů potravin ročně. Tak tomu pojďme udělat přítrž a ušetřit přírodu i nemalé peníze! Připravili jsme pro vás velký přehled správného skladování potravin, se kterým udržíte váš odpadkový koš o poznání prázdnější.
Jak skladovat ovoce a zeleninu
Hned co přijdete z obchodu, všechno ovoce a zeleninu hezky umyjete, ať po nich můžete kdykoliv sáhnout? Tak to raději nedělejte, začínají pak totiž mnohem rychleji hnít. Stačí jim rovnou najít to správné místo v lednici, ve spíži nebo v míse na stole. Podívejte se, kam které druhy patří.
Do mísy na stůl
V pokojové teplotě určitě nechte: rajčata, okurky, lilek, papriku, zázvor, avokádo, citrusy, banán, kiwi, jablka a hrušky.
Najděte jim suché místo, kde nekolísá teplota, pryč od přímého slunce. U sporáku, kde vaříte, jim dobře taky nebude.
Do sklepa nebo do spíže
Tam patří: brambory, cibule, česnek, dýně, batáty a cukety.
Brambory a cibule mají nejraději tmu, proto je zabalte ještě do novin, papírového pytlíku nebo látkové tašky. Pozor, vždy zvlášť, společnost jim nesvědčí.
Do lednice
Do lednice můžete dát všechno ovoce a zeleninu, které jsme ještě nezmínili. Určitě tam patří lesní ovoce, hroznové víno, třešně, broskve, meruňky, saláty, ředkvičky, brokolice, květák, chřest, mrkev, celer, pórek a další.
Jak ale zeleninu a ovoce v lednici správně skladovat? Nejlépe jim bude v samostatném šuplíku na samotném dně lednice. Ideálně šuplík ještě vystelte papírovou utěrkou, aby pohltila přebytečnou vlhkost.
Pozor, tyto druhy ovoce chtějí samotu
Některé druhy ovoce produkují hodně ethylenu. To je plyn, který urychluje dozrávání. Takovým druhům proto raději dopřejte samotku, aby vedle nich další ovoce nedozrávalo moc rychle a po chvilce neshnilo. O které ovoce jde? Jsou to jablka, hrušky, banány, broskve, meruňky, avokádo a rajčata.
Věděli jste, že doma můžete snadno kompostovat a bio odpad tak nemusí končit v koši? Přečtěte si náš článek Domácí kompostování zvládnete i v bytě.

Jak přes zimu uskladnit zásoby ze zahrádky
Jestli máte velkou úrodu a chcete, aby vám vydržela až do jara, je potřeba být při skladování ještě opatrnější. Pojďme se podívat, jak skladovat ty nejčastější druhy ovoce a zeleniny, které nám zahrádka nadělila ve velkém:
- Brambory – potřebují přítmí, teplotu do 7 °C a vyšší vlhkost. Nejlépe jim je proto ve tmavém a studeném sklepě. Stačí je dát do přepravky a přikrýt netkanou textilií nebo papírem. Přepravku ale moc neplňte, aby brambory mohly dýchat.
- Cibule – i ta má ráda přítmí a podobnou teplotu jako brambory, potřebuje ale o něco větší sucho. Jestli máte ve sklepě i sušší koutek, tam bude cibuli nejlépe. Ideálně v dřevěné přepravce. Rozhodně ji ale držte od brambor dále. Společnost jim nedělá dobře.
- Česnek – potřebuje proudící vzduch, mírný chlad a spíše sucho. Proto se vždy zaplétal do copů nebo vázal do kytice a věšel do komory. Můžete ho ale taky vyskládat do dřevěných bedýnek. Hlavně musí dýchat.
- Jablka – nejraději mají teplotu okolo 5 °C, přítmí a vlhko. Ve sklepě tak můžou být s bramborami, ale jedině odděleně ve vlastní bedýnce. Jablka dávejte stopkou dolů a neskládejte je na sebe. Vždy jen v jedné vrstvě.
Jak zpracovat a skladovat houby
Přinesli jste si z lesa plný koš hub a přemýšlíte, jak je zpracovat? Ze všeho nejdříve je očistěte a nakrájejte – ať už půjdou rovnou na talíř, nebo ne. V lednici vám čerstvé houby vydrží v uzavřené nádobě nejdéle tři dny. Jestli ale už teď víte, že je všechny nesníte, houby rovnou usušte, nebo zamrazte.
Máte usušeno? Houby nasypte do dobře uzavřené skleněné nádoby a nechte ve spíži, kde je šero a chlad. Pochutnávat si na nich můžete i déle než tři roky.
Na zamrazení budete potřebovat uzavíratelný potravinový sáček. Bude to o něco jednodušší než sušení, zmražené houby ale musíte sníst do šesti měsíců.
Jak udržet bylinky déle čerstvé
Máte větší bylinkovou úrodu, než jakou stíháte sníst? Každé bylinky potřebují trochu jinou péči. Takhle vám vydrží čerstvé alespoň týden:
- Petrželku a koriandr dejte do sklenice s vodou jako květinu a postavte do lednice. Vodu jim pravidelně měňte.
- O bazalku se postarejte stejně, ale sklenici nechte v pokojové teplotě.
- Pažitku, mátu, tymián nebo rozmarýn zarolujte do jemně navlhčené papírové utěrky, zavřete do plastové krabičky a dejte do lednice.
Jestli bylinky nestihnete sníst, šoupněte je do mrazáku. Buď v potravinových sáčcích, nebo ve vodě ve formičkách na led.
Sníte o bylinkové zahrádce, ale nemáte záhonek? Bylinky si hravě vypěstujete i na parapetě. V článku Pěstování bylinek doma i pro začátečníky vám poradíme, jak na to.

Jak skladovat maso a uzeniny
Čerstvé maso v lednici vydrží okolo tří dnů, záleží ale na jeho druhu. Takové maso s kostí se třeba kazí rychleji. Maso i uzeniny patří v lednici dolů, hned nad šuplík s ovocem a zeleninou. Tam bude mít svou ideální teplotu 2–5 °C. Pozor, ryby a mořské plody jsou na teplotu ještě náchylnější a 2 °C jsou pro ně maximum.
Uzeniny a syrové maso, které už jste rozbalili nebo koupili na pultu, pečlivě zabalte. Jestli čerstvé maso nepůjde do hrnce do dvou dnů, rovnou ho zmrazte zabalené do potravinové fólie tak, aby kolem sebe nemělo žádný vzduch. Vydrží pak i několik měsíců.
Čerstvé maso ale můžete mít po ruce kdykoliv i tak. Jak to? V EXPRES MENU zpracováváme kvalitní maso od lokálních farmářů a konzervujeme ho inovativním způsobem úplně bez éček. Ve spíži tak vydrží dlouhé roky! Roastbeef, marinované vepřové koleno, krůtí kousky nebo třeba kuřecí křídla na medu stačí prohřát nebo použít jako základ na vaření.
Prozkoumejte celou nabídku masa EXPRES MENU
Jak skladovat mléčné výrobky a vejce
Jasně, patří přece do lednice. Možná ale nevíte, že mléčné výrobky by měly být až úplně nahoře, kde je nejnižší vlhkost. Držte je taky co nejdál od všech aromatických potravin. Rády na sebe chytají pachy a taky cizí mikroorganismy. Když vám zůstane načatý jogurt nebo sýr, zabalte ho do alobalu nebo potravinové fólie a sýr ještě ideálně dejte do samostatné uzavřené nádoby.
A co vajíčka? Ta potřebují stabilní teplotu maximálně do 18 °C. Kromě lednice tak můžou být i v chladné spíži. V lednici je ale nedávejte do dveří, tam totiž teplota hodně kolísá. Zvlášť když nás večer honí mlsná. 😊
Jak skladovat suché potraviny
Mouka, cukr, luštěniny, rýže a další jsou pochoutkou potravinových molů. Taky na sebe rády chytají okolní vlhkost a pachy, proto se vyplatí je pořádně zabalit. Všechny ty krásné kuchyňské dózy nejsou jen na parádu, ale mají jídlo taky dobře chránit.
Pořiďte si takové nádoby, které dobře těsní. A jestli se vám teď nechce do dózové výbavy investovat, ujistěte se aspoň, že jsou všechna balení potravin dobře uzavřená. S tím vám můžou pomoct kolíčky (klipy) na uzavírání sáčků.
Jak udržet pečivo déle čerstvé
Jeden den koupíte krásně křupavé pečivo a ráno už je gumové? Takhle vám vydrží čerstvé mnohem déle. Po příchodu z nákupu pečivo hned zabalte do textilního pytlíku nebo utěrky a dejte do chlebníku, kde bude mít tmu a stabilní teplotu. Co nesníte, můžete zamrazit v potravinových sáčcích. Chleba nebo veku ale nejdříve nakrájejte. Až přijde jejich chvíle, stačí je šoupnout na pár minut do trouby.
Pozor, pečivo nedávejte do lednice a nebalte ho do plastového sáčku. Snadno by se zapařilo a začalo plesnivět.

Takhle vyhodíte potravin ještě méně
Správné skladování je základ. Tady jsou ale ještě dva tipy, které vám pomůžou potravinami šetřit:
- Nevyhazujte je předčasně – po minimální době spotřeby může být jídlo ještě úplně v pořádku. Na co si musíte dávat pozor, je doba expirace (označována jako „spotřebujte do“).
- Plánujte dobře nákupy – do obchodu choďte s promyšleným seznamem a ideálně i s plným žaludkem, ať vás všechny ty dobroty nelákají k impulzivním nákupům. Přemýšlejte o tom, co budete vařit a jestli vůbec budete v příštích dnech doma.
Abyste měli jistotu, že vás doma vždy čeká pořádný zdravý oběd nebo večeře, vyplatí se mít zásobu kvalitních trvanlivých jídel. V EXPRES MENU vaříme dobroty české i světové kuchyně a konzervujeme je inovativním způsobem, díky kterému nepotřebujeme žádné konzervanty.
Vaříme bez éček a dochucovadel, z kvalitních surovin a od lokálních farmářů. Poctivý oběd nebo večeři tak můžete mít na stole za pár minut, i když jste nestihli nakoupit nebo uvařit. Zásoba jídel EXPRES MENU vám ve spíži vydrží i deset let!
Co si dát třeba pořádný hovězí guláš, svíčkovou jako od babičky nebo asijské žluté kari s tofu?